Rehabilitacja ortopedyczna

Ten rodzaj rehabilitacji jest skierowany dla pacjentów, którzy doznali przeciążenia, urazu bądź są po operacji w obrębie „szeroko pojmowanego” narządu ruchu. Wśród nich to:

OSOBY Z BÓLEM KRĘGOSŁUPA

Dolegliwości bólowe kręgosłupa związane z uszkodzeniem krążka międzykręgowego (np. dyskopatia, lumbago, rwa kulszowa, zwyrodnienia) oraz niewydolnością układu więzadłowo-mięśniowego.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa stanowią poważny, wieloprzyczynowy problem człowieka współczesnego. Stały się syndromem naszych czasów, życia spędzanego za kierownicą samochodu, przed komputerem i telewizorem, zawsze w pozycji siedzącej. Aktualna wiedza naukowa mówi, że 97% bólów kręgosłupa ma podłoże czysto mechaniczne, a nie zapalne.
Problemy mechaniczne to zmiany w obrębie struktur kręgosłupa (krążek międzykręgowy, więzadła, stawy międzywyrostkowe itd.), które w wielu czynnościach dnia codziennego zarówno zawodowego jak i czasu wolnego bywają nadmiernie obciążane prowadząc do ich przedwczesnego zużycia a co z tym związane do wywołania często ostrych dolegliwości.
Dlatego prowadząc terapię pacjenta mamy na myśli bezwzględnie dążyć do eliminacji przyczyn problemów poprzez odpowiednią edukację połączoną z właściwymi procedurami terapeutycznymi.
Zwalczanie jedynie skutków w postaci działania przeciwbólowego stwarza złudne uczucie poprawy, odwraca uwagę od rzeczywistego problemu, który przeważnie narasta dalej, nierzadko kończąc się poważnymi powikłaniami wymagającymi interwencji neurochirurgicznej

Dlatego jeśli myślisz o pozbyciu się bólu, zacznij działać. Nigdy nie jest za późno by podjąć walkę o komfortowe życie bez przypadłości bólowych.

Zalecany czas kuracji minimum 12 dni zabiegowych.

OSOBY PO URAZACH UKŁADU KOSTNEGO, WIĄZADEŁ I STAWÓW

Osoby z przebytymi uszkodzeniami w obrębie kości ( złamania), uszkodzenia więzadeł ( naciągnięcia, rekonstrukcję) oraz uszkodzenia mięśni ( naciągnięcia, naderwania, szycie) zarówno w obrębie kończyny górnej jak i dolnej. Osoby po przebytej artroskopii w obrębie obręczy barkowej,  kolana, stopy; endoprotezie bioder, kolan.

• Rehabilitacja po urazie – profilaktyka urazów.
Uszkodzenia narządu ruchu są częstym efektem urazów bezpośrednich takich jak wypadki komunikacyjne, upadki itd., konsekwencją, których są złamania kości, zerwania, naderwania, naciągnięcia więzadeł, mięśni. Nierzadko również do uszkodzeń dochodzi w wyniku sumujących się mikrourazów, które powtarzane kilkaset razy w ciągu dnia uszkadzają nasze tkanki budujące narząd ruchu. Dlatego wnikliwa analiza słabych ogniw pozwala na dobranie ćwiczeń w celu osiągnięcia prawidłowych wzorców ruchowych dla odpowiedniego problemu ruchowego.

• Rehabilitacja po operacji
Rehabilitacja po operacji powinna się rozpocząć możliwie jak najszybciej celem uniknięcia powikłań, jakie niesie za sobą zbyt długie unieruchomienie. Należy również mieć na uwadze, że, zbyt szybkie forsowne uruchomienie pacjenta może nieść za sobą również wiele powikłań. Dlatego też o decyzji, kiedy, jak i na ile można obciążyć po danym zabiegu staw, mięsień, więzadło decyduje zawsze lekarz operujący. Natomiast to, jakich środków użyć, jak zaplanować etapy powrotu do pełnej funkcji spoczywa na barkach wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Drogi pacjencie pamiętaj, o zabraniu szczegółowych informacji (wyników badań, dokumentów) o przebytym zabiegu, urazie, po to aby w czasie rehabilitacji w naszym ośrodku dostosować odpowiedni program terapeutyczny dla Ciebie.

Zalecany czas kuracji minimum 12 dni zabiegowych.